preloader
 • logo lc
 • Zdradzamy 4 proste patenty na pobudzenie nieaktywnych klientów

  Jeżeli kiedykolwiek Twoim zmartwieniem były niskie wskaźniki reakcji na kampanię, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Baza nieaktywnych klientów, to uśpiony potencjał zakupowy. Dowiedz jak w czterech prostych krokach go obudzić.


  Zdefiniowanie problemu

  Wiele firm w swojej komunikacji wciąż nastawia się głównie na pozyskanie nowych klientów, podczas gdy badania marketingowe jasno pokazują, że koszt pozyskania nowego klienta jest zdecydowanie wyższy niż ten związany z utrzymaniem obecnego.

  Nieaktywni użytkownicy, którzy nie otwierają Twojego newslettera, to zmora każdej kampanii. Wykorzystując możliwości analityczne narzędzi marketing automation będziesz w stanie szybko wyodrębnić taką grupę. Wtedy pozostanie już tylko jedno zasadnicze pytanie:  Jak pobudzić wskaźniki OR i CTR i sprawić, żeby nieaktywny klient na nowo zaprzyjaźnili się z naszą marką? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych poradą dotyczących postępowania z uśpionymi klientami.

  1. Poproś o informację zwrotną

  Dobrym sposobem na wznowienie relacji z nieaktywnym klientem, jest wysyłka ankiety badającej satysfakcję z obecnej formy komunikacji. Być może dany klient jest zainteresowany tylko wybranymi informacjami i dlatego nie otwiera większości e-maili. Nawet negatywna opinia wyrażona przez użytkownika będzie dla Ciebie cennym materiałem do analizy przy realizacji kolejnych kampanii.


  2. Daj prezent

  Emocjonalna, spersonalizowana wiadomość powiązana z dedykowanym rabatem może być doskonałym sposobem na przełamanie lodów z nieaktywnym klientem. Przykład tytułu takiego e-mailingu może brzmieć następująco: „Kamilo, brakuje nam Ciebie! Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat 30% na zakupy w naszym sklepie!”.

  3. Zweryfikuj dane
  Brak reakcji na Twoją kampanię nie musi oznaczać, że użytkownik nie był zainteresowany treścią komunikatu. Powodem braku aktywności może być np. nieaktywny adres e-mail. Wysyłając zapytanie do takiego klienta, dowiesz się czy podany e-mail jest nadal aktualny. 

  4. Zadaj pytanie ostatniej szansy…
  Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodą, warto zapytać wprost czy dany użytkownik chce nadal otrzymywać Twoje e-mailie. Warto zaznaczyć, że brak reakcji na tego typu wiadomość będzie równoznaczny z usunięciem użytkownika z bazy kontaktów. W ten sposób oczyścisz bazę z klientów, którzy nie rokują szans na generowanie przychodów dla Twojej firmy.

  Korzyści
  Konsekwentne stosowanie powyższej strategii komunikacji z nieaktywnymi użytkownikami spowoduje w pierwszej kolejności oszczędności finansowe. Zyskasz pewność, że wydajesz pieniądze tylko na komunikację z klientami, którzy faktycznie są zainteresowani Twoimi produktami.

  Nawet jeśli próby ponowienia komunikacji z klientem zakończą się usunięciem z bazy kontaktów, nie wpłynie to negatywnie na jakość Twojej komunikacji. Przeciwnie. Oczyszczenie bazy z nieaktywnych użytkowników spowoduje wzrost dostarczalności e-mailingu oraz wskaźników OR i CTR. Niezależnie od tego, którą z powyższych metod wybierzesz, przełamując status quo przejmiesz inicjatywę w komunikacji z Twoimi klientami.
 • To_top_arrow