preloader
 • logo lc
 • Webrooming vs. showrooming – Sklep tradycyjny, a potem zakup w online?

   W ramach ostatniego DT Week miałam okazję załapać się m.in. na warsztaty we wrocławskim Business Linku. Choć temat z początku wydał mi się mało porywający (Jak moglibyśmy zaprojektować lepszą przymierzalnię?), okazja na rozmowę face to face z klientami, identyfikacja ich rozterek i generowanie innowacyjnych rozwiązań zdecydowanie mnie przyciągnęły. Dzięki tym warsztatom miałam możliwość zetknięcia się z przekrojową grupą klientów zróżnicowaną pod względem wieku/ płci i jeszcze bardziej dogłębnie poznać ich frustracje związane z tradycyjnym modelem zakupowym.

   

  Sama nie jestem shopoholikiem, którego ulubioną formą spędzania czasu jest „szwędactwo” sklepowe tudzież stanie w kilometrowych kolejkach do kas.  A co za tym idzie, na logikę, znajduje takie formy robienia zakupów, które spełniają moje oczekiwania. A możliwości jest coraz więcej. Podejście realizowane w obrębie Design Thinkingu „With people for people”, generuje kreatywne rozwiązania wychodzące do ludzi.

   

   
   
   
  Niewątpliwie rozwój technologiczny powoduje, że dopasowana, personalizowana omnichanellowa komunikacja z klientem, nie jest już „gwiazdką z nieba”, a staje się „chlebem powszednim”.
   
   
   
  To jakie trendy zakupowe są widoczne?
   

   

   

  Webrooming polega na wyszukaniu produktu w sieci i zakupieniu jego fizycznego odpowiednika w sklepie stacjonarnym. Przed podjęciem decyzji można zapoznać się online z opinią innych użytkowników, porównać parametry.  Obecnie dzięki Augmented Reality możliwe jest „wirtualne” przymierzenie  rzeczy, podzielenie się zdjęciem w social media i zasięgnięcie opinii rodziny czy znajomych.
   
   
   
   
   
   
   
  Jednak do pełnii szczęścia klienta, zgodnie z tym trendem, potrzebne jest fizyczne doświadczenie zakupu i podjęcie ostatecznej decyzji w sklepie stacjonarnym.
   
   

  Showrooming polega na wyszukaniu towaru w sklepie i weryfikacji cenowej (i nie tylko) w Internecie. Dodatkową opcją jest zapoznanie się  z opiniami użytkowników odnośnie danego produktu. Często, na bieżąco, ten model stosują klienci korzystający ze swoich smartfonów i są w stanie dokonać analizy, która prowadzi do zakupu w sklepie wirtualnym. A „porównywarek” cenowych, parametrowych  jest ci obecnie dostatek:

  Przykłady porównywarek cenowych

  http://www.nokaut.pl/

  http://www.ceneo.pl/

  http://www.notanio.pl/

  http://www.skapiec.pl/

  http://www.radar.pl/

  http://cokupic.pl/

  http://www.twenga.pl/

  http://www.okazje.info.pl/

   

  Przykłady porównywarek parametrowych

  http://www.optyczne.pl/por%C3%B3wnanie_aparat%C3%B3w.html

  http://porownanie.katalog-samochodow.pl/

  http://www.auto-swiat.pl/porownanie-aut

   

  Dodatkowo sklepy stacjonarne chcąc zatrzymać klientów i budować  efektywne „customer experience” stosują coraz to nowsze technologie.

   

  1. Digital mirrors –  dzięki nim możesz zobaczyć jak wyglądałaś w różnych „kreacjach” nie przebierając się milion razy od nowa

   

   
   

   

  2. Interactive mirrors– możesz przymierzać bez przymierzania. Błyskawicznie zmieniać kolory i towar, dobrać cały zestaw, z robić zdjęcia i rozsyłać/lub wydrukować, sprawdzić dostępność produktu.

   

   

   

  3. Beacons – małe „urządzonka”, które dostarczają do klienta adekwatnych kontekstowo informacji. Personalizowana oferta pozwala nie tylko w łatwy sposób znaleźć odpowiedni produkt, dowiedzieć się o nim więcej, uzyskać rabat, sprawdzić dostępność, podzielić się informacjami przez social media, a nawet zapłacić za produkt mobilnie, nie tracąc czasu na stanie w kolejce.

   

   

   

  A jaki jest Twój ulubiony model zakupowy?


   

 • To_top_arrow