preloader
 • logo lc
 • 23-ci czerwca. Już wiesz co się wydarzyło?

  23. Czerwca. Dla jednych – przerwa między kolejny dniami footbollowych emocji i zawieszenia regulaminu… domowego, gdzie aneksy można próbować wdrożyć dopiero od 11-tego lipca…

   

  Dla innych był to Dzień Ojca.

   

  A dla nas? A dla nas marketingowych freaków dodatkowo był to dzień rozstrzygnięcia Konkursu Marketingu Bezpośredniego i rozdania statuetek Golden Arrow.
  Konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Marketingu i VFP Communications po raz pierwszy odbył się w 2006 roku . Celem jest zarówno promocja działań z obrębu marketingu zintegrowanego, jak również ocena efektywności i innowacyjności narzędzi użytych w kampaniach. Generalna zasada wartościuje 3 kluczowe czynniki:

  1) efektywność 50 %

  2) strategia 25 %

  3) kreatywność 25 %

  Procentowa wartość nieco różnicuje się w obrębie poszczególnych kategorii.
  My cieszymy się z poszerzenia spectrum marketingu zintegrowanego, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na podsumowanie (Źródło: http://www.goldenarrow.pl/o-konkursie.html).
  To jakie są obszary odpowiedzialnego dialogu z klientem, co wziąć pod uwagę w planowaniu kampanii i kto został nagrodzony w tym roku?

  I. Wysyłka bezpośrednia:

  1. business to consumer (BtoC)

  Realizacja mailingu do adresatów indywidualnych, zawierająca mechanizm odpowiedzi. Mailing może obejmować komunikację produktów oraz usług, w skład przesyłanych materiałów mogą wchodzić: ulotki, katalogi, próbki produktów, zaproszenia na eventy oraz materiały wizerunkowe. Mailing wysyłany jest do bazy konsumentów indywidualnych (baza danych osób prywatnych) zawierającej informacje umożliwiające kontakt z konkretnym adresatem (dane personalne, adres).

  2. business to business (BtoB)

  Realizacja mailingu do adresatów biznesowych (podmioty gospodarcze), zawierająca mechanizm odpowiedzi. Mailing może obejmować komunikację produktów oraz usług, w skład przesyłanych materiałów mogą wchodzić: ulotki, katalogi, próbki produktów, zaproszenia na eventy oraz materiały wizerunkowe. Mailing wysyłany do bazy klientów biznesowych, zawierającej informacje adresowe o danej firmie.

  • efektywność 50% + strategia 25% + kreatywność 25%
  • Golden Arrow: United Partners, Casanova w Starej Hawanie
  • Wyróżnienie: Focus Media Group, Focus VR

   

  II. Program lojalnościowy:

  1. business to consumer (BtoC)

  Program lojalnościowy to zbiór działań i narzędzi, mający na celu budowanie lojalności i relacji długoterminowych z klientem. Głównym elementem budowania programów lojalnościowych jest mechanizm premiujący (nagrody, dodatkowe korzyści itp.) aktywność i zaangażowanie konsumentów. Program BtoC skierowany jest do konsumentów indywidualnych i obejmuje zasady przystąpienia do programu (formularz zgłoszeniowy, SMS, logowanie na stronie WWW) oraz określa warunki związane z uczestnictwem i premiowaniem aktywności danego konsumenta w programie.

  2. business to business (BtoB)

  Program lojalnościowy to zbiór działań i narzędzi, mający na celu budowanie lojalności i relacji długoterminowych z klientem biznesowym. Głównym elementem budowania programów lojalnościowych jest mechanizm premiujący (nagrody, dodatkowe korzyści itp.) aktywność i zaangażowanie klientów biznesowych. Program BtoB skierowany jest do klientów biznesowych oraz podmiotów gospodarczych i obejmuje zasady przystąpienia do programu (formularz zgłoszeniowy, SMS, logowanie na stronie WWW) oraz określa warunki związane z uczestnictwem i premiowaniem aktywności danego klienta biznesowego w programie.

  • efektywność 50% + strategia 25% + kreatywność 25%
  • Golden Arrow BtoC : Loyalty Point dla Ikea Retail, Ikea Family
  • Wyróżnienie BtoB: Albedo Marketing dla Whirlpool Polska, Zyskuj z szóstym zmysłem
  • Wyróżnienie BtoB: Albedo Marketing dla Nestle Polska, Złoty sezon z Nestle

  III. Promocja sprzedaży:

  1. business to consumer (BtoC)

  Promocja sprzedaży to działania z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacji, mające na celu zwiększenie wyników sprzedaży danego produktu/usługi. Promocje sprzedaży mogą obejmować wykorzystanie różnych mechanizmów promocyjnych, jak np.: konkurs, loteria, dwa produkty w cenie jednego, więcej produktu (np. 20 proc. gratis). W ramach promocji sprzedażowych wykorzystywane są następujące narzędzia: kupony, opakowania promocyjne, SMS, animacje w punktach sprzedaży, samplingi (rozdawanie próbek produktu) i degustacje. Promocja sprzedaży BtoC skierowana jest do konsumentów indywidualnych.

  2. business to business (BtoB)

  Promocja sprzedaży to działania z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacji, mające na celu zwiększenie wyników sprzedaży danego produktu/usługi. Promocje sprzedaży mogą obejmować wykorzystanie różnych mechanizmów promocyjnych, jak np.: konkurs, loteria, dwa produkty w cenie jednego, więcej produktu (np. 20 proc. gratis). W ramach promocji sprzedażowych wykorzystywane są następujące narzędzia: kupony, opakowania promocyjne, SMS, animacje w punktach sprzedaży, samplingi (rozdawanie próbek produktu) i degustacje. Promocja sprzedaży BtoB skierowana jest do klientów biznesowych.

  • efektywność 50% + strategia 25% + kreatywność 25%
  • Golden Arrow BtoC: Leo Burnett, dla Vision Express, Wielkie badanie wzroku
  • Wyróżnienie BtoB : IQ Marketing (Poland) dla Wyborowa Pernod Ricard, W imię polskiej gościnności
  • Wyróżnienie BtoB : Albedo Marketing dla Nestle Waters Polska, Wyskocz z kapci- Zmień styl życia z Nałęczowianką

  IV. Experiential marketing:
  1. event marketing

  Organizacja jednorazowych lub cyklicznych wydarzeń promocyjnych, pozwalających na kontakt konsumenta i doświadczenie marki, produktu lub usługi. W tej kategorii należy zgłaszać: road shows, eventy wprowadzające produkty lub marki, festiwale, eventy wizerunkowe, wydarzenia targowe, otwarcia placówek sprzedaży.

  2. field marketing (in-store + sampling)

  Realizacja działań wspierających sprzedaż lub wizerunek z udziałem lub bez promotorów, mających na celu prezentację marki lub produktu. W tej kategorii należy też zgłosić wszystkie działania z udziałem promotorów w centrach handlowych, placówkach handlu nowoczesnego, akcje streetmarketingowe oraz wokół pracówek handlu tradycyjnego.

  3. pozostałe formy (ambient + guerilla + marketing szeptany)

  Wszystkie formy niestandardowej komunikacji w przestrzeni publicznej. W tej kategorii należy zgłaszać działania, wykorzystujące tradycyjne nośniki (billboard, siatka wielkoformatowa, backlight etc.) w niestandardowy sposób, działania komunikacyjne realizowane przy użyciu niekonwencjonalnych metod, kontekstowe wykorzystanie przestrzeni publicznej do celów komunikacji.

  • strategia 20% + kreatywność 40% + efektywność 40%
  • Golden Arrow event marketing: Endorfina Events dla H&M, H&M Loves Music Warsaw
  • Wyróżnienie: S4 dla Man Trucks & Bus, Interaktywna podróż w czasie – mobilne muzeum Man
  • Wyróżnienie: Washing Machine dla Burger King, #KingDealsTaxi
  • Golden Arrow field marketing: Loyalty Point, Mediacom, BBDO Warszawa dla Mars Polska, Przesyłka do łapek własnych
  • Golden Arrow pozostałe formy: Polymus, Wyrzucone.pl
  • Wyróżnienie: Jet Line, Synchro.lab (struktura firmy Jet Line) dla Unidevelopment, Niestandardowe ogrodzenie

  V. Shopper marketing:

  To działanie marketingowe oparte na insighcie dotyczącym shoppera, czyli kupującego w sklepie (nie zawsze tożsamego z konsumentem). Shopper marketing ma na celu bezpośrednio skłonić do zakupu produktu lub zniwelować bariery towarzyszące zakupom produktu lub kategorii. Może być realizowany w wielu kanałach komunikacyjnych – przy półce (np. POS), ale także jako packaging, interactive, mobile czy ATL. Działania shopperowe prowadzone są z uwzględnieniem specyfiki kanału sprzedaży (np. supermarkety, hipermarkety, tradycja), a często także z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb konkretnej sieci.

  • efektywność 50% + strategia 30% + kreatywność/ innowacyjność 20%
  • Wyróżnienie: Willson & Brown – WB dla Diageo Polska, Iconic Visibility
  • Wyróżnienie: Plej dla P4, Kampanie digital w POS Play

  VI. Program incentive travel:

  Zbiór działań i narzędzi komunikacji marketingowej o charakterze motywacyjnym, zwieńczony nagrodą w postaci podróży incentive travel. Głównymi celami programu incentive travel są: wsparcie sprzedaży, wzmocnienie relacji, a w dłuższej perspektywie budowa lojalności. Każda podróż incentive travel ma swój niepowtarzalny scenariusz, który prowadzi do realizacji celu. Cechami charakterystycznymi podróży incentive travel są: prawidłowy wybór kierunku dopasowany do grupy docelowej oraz postawionych celów, szczegółowe planowanie, wysoki poziom dbałości o bezpieczeństwo uczestników oraz kompleksowa obsługa podróży na każdym etapie jej trwania.

  • strategia 20% + kreatywność 40% + efektywność 40%
  • Wyróżnienie: United Partners dla Orlen Oil, Cuba – Caribbean Time Machine
  • Wyróżnienie: ProDuct BBF, Incentive Care dla Hewlett-Packard Enterprise, HP Go! Namibia 4X4”

  VII. Digital marketing:

  1. kampania internetowa – komunikacyjne działania w kompleksowy sposób łączące wykorzystanie narzędzi i technik internetowych (np. strona WWW, social media, marketing mobilny, marketing wirusowy).

  2. serwis internetowy – działania obejmujące projekt i wdrożenie strony WWW. W kategorii tej skupiamy się na ocenie wyników biznesowych, jakie przynosi strona WWW, np. zamknięte transakcje, pozyskane leady i inne.

  3. social media – kategoria obejmuje działania social media w takich serwisach i usługach jak Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat, YouTube, Twitter i inne. W szczególności projekty związane z budowaniem społeczności internetowej, współpracą z blogerami i vlogerami, tworzeniem aplikacji i kampaniami display w serwisach społecznościowych, a także łączenie tych narzędzi z innymi, np. działaniami mobile czy w punkcie sprzedaży oraz obsługa klienta poprzez kanały social.

  4. marketing mobilny – kategoria obejmuje projekty o charakterze marketingowym, w których przedmiotem oceny jest zastosowanie technologii mobilnych jako istotnego kanału komunikacji marketingowej. Kategoria obejmuje zarówno kampanie przeznaczone na urządzenia mobilne, jak i kampanie, w których marketing mobilny był istotnym rozszerzeniem całego media planu.

  5. innowacja internetowa – kategoria obejmuje innowacyjne działania w komunikacji internetowej, wykorzystujące nowe narzędzia, przełamujące obecne standardy, tworzące nowe rozwiązania.

  6. e-mail marketing – forma marketingu bezpośredniego wykorzystująca pocztę elektroniczną jako narzędzie komunikacji. Obejmuje ona analizowanie, planowanie, realizację i kontrolę takich procesów, jak: tworzenie i rozbudowa baz adresów e-mail, zarządzanie bazami adresów e-mail, przygotowywanie treści oraz kreacji wiadomości e-mail, wysyłka wiadomości e-mail, obsługa informacji zwrotnych, tworzenie schematów komunikacji wykorzystującej pocztę elektroniczną.

  7. SEM (search engine marketing) – aktywność marketingowa mająca na celu wypromowanie komercyjnej strony internetowej za pomocą wyszukiwarek przy użyciu pozycjonowania w linkach organicznych, wykupienia płatnych linków (PPC) lub kombinacji tych narzędzi oraz wykorzystania innych technik związanych z wyszukiwarkami, by osiągnąć założony cel.

  8. wideo – kategoria nagradzająca kampanie, które w intensywny sposób wykorzystują komunikację video online. Obejmuje działania polegające na efektywnym włączaniu video online w mediaplan całej kampanii, działania wideo do internetu, kampanie wirusowe, współpracę z vlogerami, kampanie oparte na content wideo tworzonym przez internautów.

  • efektywność 50% + strategia 25% + kreatywność 25%
  • Golden Arrow kampania internetowa: Mindshare Polska dla Ubisoft, The Division News
  • Wyróżnienie: GoldenSubmarine dla Nivea, Nivea – Pielęgnuj bliskość w święta
  • Wyróżnienie: Washing Machine dla Burger King, #KingDealsTaxi
  • Wyróżnienie serwis internetowy: OX Media dla Oknoplast, strona WWW Oknoplastu
  • Wyróżnienie serwis internetowy: Idea Bank dla Idea Bank, Bank jak sklep internetowy
  • Wyróżnienie serwis internetowy: VML Poland, Publicis, Initiative dla Orange Polska,

  Co zrobią razem?

  • Golden Arrow social media: VML Poland dla Orange Polska, Są lepsze sposoby na zdobycie 6GB
  • Wyróżnienie: Just dla Discovery Polska, Gorączka złota na Facebooku
  • Wyróżnienie: Lubię To – Linked by Isobar, Carat Polska, Posterscope Polska dla Adidas, Sizeer, Adidas TubularUncover
  • Golden Arrow innowacja internetowa: AdCookie, VR Global dla Domar Development, Innowacyjny marketing nieruchomości
  • Wyróżnienie: VML Poland dla H&M, H&M Love Songs
  • Golden Arrow wideo: VML Poland dla Ministerstwo Zdrowia, Jak działa zdrowy człowiek
  • Wyróżnienie: TalentMedia, Lubię To – Linked by Isobar dla Virgin Mobile, Youtuberzy rozpieszczają fanów razem z Virgin Mobile

  VIII. Marketing mobilny

  kategoria obejmuje projekty o charakterze marketingowym, w których przedmiotem oceny jest zastosowanie technologii mobilnych jako istotnego kanału komunikacji marketingowej. Komunikacja bezpośrednia typu push/pull z wykorzystaniem SMS-ów, MMS-ów oraz innych narzędzi GSM.

  • efektywność 30% + strategia 40% + kreatywność/ innowacyjność 30%

  IX. Direct response advertising (m.in. prasa, TV)

  Kampanie direct response advertising polegają na wykorzystaniu ATL-owych kanałów komunikacji (prasa, radio, TV), w przypadku których głównym elementem jest możliwość bezpośredniego kontaktu z oferentem. Jest to np. spot TV z informacją: „Wyślij SMS pod dany numer – konsultant oddzwoni” albo podawany jest numer infolinii, pod którym można uzyskać dodatkowe informacje o produkcie. Kategoria ta może również obejmować podanie adresu WWW oferenta, w której konsument uzyskuje specjalne informacje o produkcie/usłudze.

  • efektywność 50% + strategia 25% + kreatywność 25%
  • Wyróżnienie: Leo Burnett dla Vision Express, Wielkie badanie wzroku

   

  X. Kampania zintegrowana:

  1. business to consumer (BtoC)

  Kampania skierowana do konsumentów indywidualnych, wykorzystująca różnorodne kanały komunikacji (minimum dwa), np. prasa i TV, internet i radio itp. Kampania tego typu musi charakteryzować się tym, że zastosowane kanały komunikacji w zintegrowany i spójny sposób prezentują dany produkt/usługę.

   

  2. business to business (BtoB)

  Kampania skierowana do klientów biznesowych, wykorzystująca różnorodne kanały komunikacji (minimum dwa), np. prasa i TV, internet i radio itp. Kampania tego typu musi charakteryzować się tym, że zastosowane kanały komunikacji w zintegrowany i spójny sposób prezentują dany produkt/usługę.

  • efektywność 50% + strategia 25% + kreatywność 25%
  • Golden Arrow BtoC: BBDO Warszawa, Starcom dla Prudential, Młodzi bogowie
  • Wyróżnienie: Leo Burnett dla Vision Express, Wielkie badanie wzroku
  • Wyróżnienie: Albedo Marketing dla Whirlpool Polska, Launch chłodziarkozamrażarek z technologią Supreme No Frost
  • Wyróżnienie BtoB: Idea Bank dla Idea Bank, Kampania – Można? Można!

  IX. CSR – działania CSR firm i marek

  W tej kategorii oceniamy wszelkie działania związane z odpowiedzialnością społeczną, które zwykle mają także wpływ na wizerunek danej firmy lub marki. Mogą to być akcje związane z relacjami z pracownikami, ekologią, działaniami na rzecz potrzebujących pomocy, etc, ale zawierające elementy brandingu. Akcje te muszą wykorzystywać narzędzia direct marketingu i/lub digital marketingu, ale jednocześnie mogą korzystać z szerokiego spektrum narzędzi ATL. W kategorii tej nie oceniamy typowych kampanii społecznych, których organizatorami są fundacje, NGOs czy agendy rządowe.

  • efektywność 50% + strategia 30% + kreatywność/ innowacyjność 20%
  • Golden Arrow: Lubię To – Linked by Isobar, MEC dla Nivea Polska, Podwórko Nivea
  • Wyróżnienie: VML Poland dla Ministerstwo Zdrowia, Jak działa zdrowy człowiek

   

  X. Non – profit

  Kategoria, do której mogą być zgłaszane prace i projekty realizowane dla podmiotów, organizacji o charakterze charytatywnym. W tej kategorii nie ma obowiązku określania efektywności.

  • strategia 50% + kreacja 50%
  • Golden Arrow: Dentsu Aegis Network Polska, Isobar Polska, Posterscope Polska dla Fundacja Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Znani zaginieni
  • Wyróżnienie: Polymus, Wyrzucone.pl
  • Wyróżnienie: VML Poland dla Novo Nordisk Pharma & Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą, Pijane statusy
  • Wyróżnienie: VML Poland dla Projekt: Polska, HejtStop

  XI. Design

  Kategoria, która ocenia prace wyjątkowe pod względem poziomu kreatywności i atrakcyjności warstwy wizualnej. W tej kategorii nie ma obowiązku określania efektywności.

  • dopasowanie do marki 50% + wymiar estetyczny 50 %
  • Golden Arrow: IQ Marketing (Poland) dla Pernod Ricard Wyborowa, Ostrava Vodka. Odetchnij
  • Wyróżnienie: WyjątkowyPrezent.pl dla CGB, Obudź marzenia

   

  XII. Open

  Kategoria dla wszystkich wyjątkowych kampanii lub pojedynczych prac, trudnych do zakwalifikowania do którejś z powyższych kategorii. W tej kategorii nie ma obowiązku określania efektywności.

  • strategia 50% + kreacja 50%
  • Golden Arrow: Plej, dla H&M Hennes & Mauritz, H&M Sport WF – reaktywacja
  • Wyróżnienie: Odyseja Public Relations dla Eco In, Poczuj zew
  • Wyróżnienie: Plej dla P4, Strefa Play na 21. Przystanku Woodstock

   

  XIII. Salon odrzuconych

  Kategoria oceniająca kampanie, które zostały przedstawione klientom, jednak nie zostały przez nich zaakceptowane. W tej kategorii nie ma obowiązku określania efektywności.

  • strategia 50% + kreacja 50%

  Która kategoria jest Ci najbliższa? W której chcesz się sprawdzić?

   


   

 • To_top_arrow